Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Πρόβλημα με την IP στην Visual Basic

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò Nikolaos. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Nikolaos στις 03-01-2007, 18:41. Υπάρχουν 8 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  04-09-2006, 20:00 16265

    Πρόβλημα με την IP στην Visual Basic

    Γεια σας παιδιά !

    Έχω φτιάξει ένα Chat στην Visual basic 6.0 Pro για να μπαίνουν πολλά άτομα και να μιλάνε μεταξύ τους.

    Ο Server είμαι εγώ. Τον έχω φτιάξει εγώ τον Server δηλαδή όσοι μπαίνουν συνδέονται μέσω του

    υπολογιστή μου. Το πρόβλημα είναι ότι για να συνδεθούν χρειάζεται η IP μου. Η IP μου όμως αλλάζει

    κάθε φορά που κάνω αποσύνδεση και τώρα αναγκαστικά τους δίνω κάθε φορά την IP μου για να συνδέονται...

    Μήπως υπάρχει κάποια λύση να μην αλλάζει η IP μου ή κάποια άλλη λύση.

    Όποιος μπορεί ας βοηθήσει !

     

    Ευχαριστώ προκαταβολικά !

  •  04-09-2006, 20:07 16266 σε απάντηση της 16265

    Απ: Πρόβλημα με την IP στην Visual Basic

    http://www.no-ip.com/
    Χρήστος Γεωργακόπουλος
  •  04-09-2006, 20:30 16268 σε απάντηση της 16266

    Απ: Πρόβλημα με την IP στην Visual Basic

    Όντως αυτή είναι η λύση. Το πρόβλημα είναι η αυτόματη αποσύνδεση που γίνεται από τους ISP σε συνδέσεις ADSL. Η σύνδεση γίνεται αυτόματα και το no-ip ενεργοποιείται, αλλά οι clients έχουν cached την προηγούμενη ip. Δεν ξέρω αν υπάρχει λύση γι αυτό το πρόβλημα. Ίσως όταν ο client χάνει τη σύνδεση πριν προσπαθήσει να ξανασυνδεθεί να διαγράφει με κάποιο τρόπο την dns cache.
    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
  •  05-09-2006, 09:34 16279 σε απάντηση της 16268

    Απ: Πρόβλημα με την IP στην Visual Basic

    Μάλλον θα πρέπει να ζητήσεις από τον ISP provider σου να σου δώσει static IP για την ADSL σύνδεση σου.
    Ιωάννης Μανουσάκης
  •  05-09-2006, 18:17 16332 σε απάντηση της 16265

    Απ: Πρόβλημα με την IP στην Visual Basic

    Η static IP μπορεί να κοστίσει πάρα πολλά, ενώ κάποια υπήρεσία dynamic-dns (όπως αυτή που προαναφέρθηκε), ξεκινάει από μηδενικό κόστος. Μάλιστα, ορισμένα modems (πχ το Speedtouch 530/510 με το τελευταίο firmware του 510) υποστηρίζουν εγγενώς τη δυνατότητα για dynamic dns providers, απαλάσσοντάς σε και από την ανάγκη να τρέχεις το client application που απαιτούν στο Pc σου!
    Μην αφήνετε τα media να σας "ταΐζουν"!
  •  05-09-2006, 18:23 16333 σε απάντηση της 16332

    Απ: Πρόβλημα με την IP στην Visual Basic

    Παραμένει λοιπόν το πρόβλημα του αυτόματου disconnect που επιβάλλουν οι ISP στις ADSL. Οι clients θα έχουν στην cache τους το παλιό ip.
    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
  •  05-09-2006, 18:28 16334 σε απάντηση της 16265

    Απ: Πρόβλημα με την IP στην Visual Basic

    Οι clients θα δουλεύουν με το hostname (tade.no-ip.org). Στην περίπτωση που αυτό αλλάξει, η καθυστέρηση θα είναι από ελάχιστη (μέχρι να γίνει το επόμενο update από την client εφαρμογή) έως και μηδενική (αν το update το αναλαμβάνει το modem).

    Χρησιμοποιώ το no-ip μέσω του modem μου, ώστε να ελέγχω το PC του σπιτιού από τη δουλειά, μέσω VNC (το Remote desktop δεν υποστηρίζει 2 οθόνες), και δεν είχα ποτέ πρόβλημα cached προηγούμενης ip.
    Μην αφήνετε τα media να σας "ταΐζουν"!
  •  05-09-2006, 19:31 16338 σε απάντηση της 16334

    Απ: Πρόβλημα με την IP στην Visual Basic

    Το κόστος για static IP απ' όσο ξέρω είναι περίπου 15-20 % περισσότερο από την dynamic.

    Σέ γραμμή 512 η διαφορά είναι περίπου 90€ για 12μηνη σύνδεση.

    Από κάποιους αυτό το κόστος μπορεί να θεωρηθεί μεγάλο .Ο καθένας μπορεί να το κρίνει όπως θέλει.
    Ιωάννης Μανουσάκης
  •  03-01-2007, 18:41 22998 σε απάντηση της 16265

    Απ: Πρόβλημα με την IP στην Visual Basic

    Το πρόβλημα λύθηκε από τον cgeo με το No-IP

    Ευχαριστώ...!
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems